Udendørs træning og første spillermøde!

Vores nye cheftræner, Dennis Graversen, har hele vinteren glædet til at starte vores udendørs træning, der skal lede op til vores sæsonstart 2019.

Tirsdag den 19. februar trækker vi derfor i træningstøjet, binder rugbystøvlerne, og tager fat på den nye udendørs rugbysæson.

Vores talentfulde førsteholdstrup træner hver tirsdag og torsdag kl. 18 – 20. Det foregår under lysbanen ved siden af vores store rugbybane – med omklædning inde i Erritsø Idrætscenter. Vores klubhus vil være åbent før og efter træning.

Vores holdkaptajn, Thor Steendahl, iværksætter et nyt Erritsø-angreb. Fra hjemmekampen Erritsø GIF vs Aalborg RK Lynet 11. november 2017 – en pokalkvartfinale som Erritsø vandt 45 – 5.

Spillermøde torsdag den 21. februar – efter træning

Efter træningen på torsdag afholder Dennis et spillermøde for hele truppen. Der serveres varm suppe og kolde øl og vand til alle spillere. Som altid, uden beregning. VEL MØDT!

Oversigt over alle førsteholdets kampe i 2019 finder du under menupunktet “Seniorer” / “Førsteholdskampe 2019” på denne hjemmeside. Du kan også klikke på fotoet nedenfor. Dette opslag med kampoversigten 2019 hænger også på vores opslagstavle i klubhuset.